توجه مجدد به تأثیر درختان بر چرخه آب و شرایط اقلیمی

به گفته دانشمندان، درختان و جنگل‌ها چرخه آب و شرایط آب‌وهوا را اصلاح می‌کنند.

خلاصه:

درختان و جنگل‌ها نقش عمده‌ای در چرخه آب و خنک‌تر شدن هوا ایفا می‌کنند که به امنیت غذایی و سازگاری ِ تغییرات آب و هوایی کمک می‌نماید. در دهه‌های اخیر، گفتمان تغییرات آب و هوا، عمدتاً به درختان و جنگل‌ها به‌عنوان ذخایر کربن و تجمع کربن نگاه می‌کردند، اما اکنون دانشمندان خواستار توجه بیشتر به رابطه بین درختان و آب در تغییرات آب و هوایی هستند. در یک نشریه جدید و یک نشست دوستانه، تلاش گردید که افق‌های جدیدی در مذاکرات جاری شود.

 

دانشمندان توصیه می‌کنند که گفتگوی جهانی بر سر مسئله درختان، جنگل‌ها و آب‌وهوا، به‌سوی اصل آن تغییر جهت دهد: اثرات مستقیم درختان بر روی آب‌وهوا به‌واسطه بارندگی و خنک شدن هوا که می‌تواند بااهمیت‌تر از ظرفیت آن‌ها برای ذخیره کربن باشد.

مقاله تحقیقاتیِ درختان، جنگل‌ها و آب: درک سرما در یک دنیای داغ، علومِ قدیمی‌تر و یافته‌های تحقیقاتی جدید را گرد هم می‌آورد. این علوم، به اثرات مهم درختان در کمک به حفظ آب بر روی زمین و ایجاد رطوبتِ خنک اشاره کرده، که به‌نوبه خود بر امنیت غذایی و سازگاری تغییرات آب و هوایی، اثرات مثبتی می‌گذارد.

 

درختان به عنوان تأمین غذا و سازگاری با تغییرات آب و هوا

دکتر وینسنت جیتز، مدیر FTA، در نشست مجازی دوروزه به مناسبت روز جهانی جنگل‌ها (۲۱ مارس) و روز جهانی آب (۲۲ مارس) گفت: نقش درختان بر روی کره زمین بیشتر شده است. این مسئله در چارچوب توافقنامه پاریس حائزِ اهمیت است که نه تنها کاهش بلکه تعدیلِ تغییرات آب و هوایی به رسمیت شناخته شود. تأثیر درختان در چرخه آب، پیامدهای مهمی بر روی موضوع روز جهان در رابطه با امنیت غذایی و تعدیل تغییرات آب و هوایی در مقیاس‌های مختلف دارد. باوجود درختان، مبادله‌ای بین تعدیل و کاهش وجود ندارد بلکه همکاری وجود دارد.

دکتر دیوید الیسون نویسنده اول این مقاله توضیح می‌دهد: ترسیب کربن یک همکاری سودمند از بارش-بازیابی و قدرت خنک‌کنندگی درختان است. وقتی‌که درختان مراحل را طی می‌کنند و آب را مجدداً توزیع می‌کنند، همزمان سطح کره زمین را خنک می‌کنند. برخی از جزئیات چگونگی اثرگذاری جنگل‌ها بر بارندگی، همچنان بین دانشمندان در رشته‌های مختلف و با سوابق مختلف موردبحث است؛ اما ارتباط مستقیم درختان و جنگل‌ها برای حفاظت و تشدید چرخه آب، به همراه خنک‌کنندگی و به اشتراک‌گذاری رطوبت جو باتوجه به موقعیت باد، فرای هرگونه شک و شبهه است.

درباره زینب خاتون

این رو هم نگاه کن!

اهمیت ارزش گذاری آب

۲۲ مارس هرسال تحت عنوان روز جهانی آب نام‌گذاری شده است. از طرفی هرسال از طرف سازمان ملل متحد، با نام‌گذاری این روز، برنامه‌های سالانه سازمان‌ها و نهادهای مرتبط، با تمرکز حول آن موضوع فعالیت می‌کنند. ۲۲ مارس ۲۰۲۱ به‌عنوان روز جهانی آب- ارزش‌گذاری آب نام‌گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *